Uczymy umiejętności patrzenia

Cierpliwość, chęci i jakikolwiek aparat. Idąc na warsztaty fotograficzne przede wszystkim trzeba mieć zapał. Robienia zdjęć można się nauczyć, warto zacząć od najmłodszych lat. O tym jak wyglądają w Centrum Kultury warsztaty fotograficzne opowiada ich prowadzący, fotograf Sylwester Palimąka.

Od czego zacząć przygodę z fotografią?
Sylwester Palimąka, fotograf: Może to dziwnie zabrzmi, ale od … pragnienia! Naprawdę jeśli się ono w nas pojawi, choćby mało widoczne, niewinne – to może to być początek życiowej przygody. Zdjęcia powstają w głowie, bo przecież to nie aparat robi zdjęcia tylko fotograf!

Widzę, że dziecko robi dobre zdjęcia, jak rozwijać jego talent?
Ważne, by dziecku stworzyć dogodne warunki. Przede wszystkim nie powinniśmy mu przeszkadzać i niczego nie wymuszać! Co możemy zrobić? Z wyczuciem stwarzać odpowiednie sytuacje do rozwoju.

Co jest najważniejsze, gdy dzieci zaczynają przygodę z fotografią?
Cierpliwość. Bardzo dobrze jeśli dziecko będzie miało dostęp do jakiegokolwiek aparatu. Na warsztatach jest dziewczyna, która w wieku 9-10 lat ma wyjątkową wrażliwość. Mimo iż nie zna jeszcze wielu technicznych zasad robienia zdjęć to jej ujęcia są wyjątkowe. Okazało się, że sporo czasu spędzała z ciocią, która fotografuje. Kiedy zobaczyłem jej dwa pierwsze zdjęcia zapytałem jak długo fotografuje … od razu rzuciło się w oczy, że już miała styczność z aparatem.

Czy trzeba coś umieć idąc na warsztaty?
Nie, nie trzeba nic umieć. Wszystkiego można się nauczyć. Warsztaty w Centrum Kultury są dla osób początkujących, więc uczymy od podstaw.

A czego można się nauczyć?
Przede wszystkim tego kiedy i jak robić zdjęcie. Sekret dobrych zdjęć tkwi w umiejętności patrzenia i na warsztatach tej umiejętności uczymy.

Czy fotografia to drogie hobby?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. To zależy co rozumiemy przez pojęcie „drogi”. Oczywiście profesjonalny sprzęt nie jest tani, ale początkowe rozwijanie talentu fotograficznego nie musi być drogie. Ośmioletnia dziewczynka przyszła na pierwsze warsztaty z telefonem komórkowym i zrobiła takie zdjęcia, że naprawdę mnie zaskoczyła. Można? Można! Kiedy ktoś mnie pyta jaki jest najlepszy aparat, odpowiadam, że ten, który masz

Czy są jeszcze wolne miejsca na warsztatach? Czy można się zapisać? Miejsca jeszcze są, i jak najbardziej można się zapisać. Każdego tygodnia dzieje się coś nowego na warsztatach, warto więc dołączyć jak najszybciej!

Możesz również polubić…