KLUB SENIORA

*SPOTKANIA SĄ BEZPŁATNE


 Tematy spotkań Klubu Seniora w 2022 r.

KWIECIEŃ 2022

26 kwietnia 2022
Wyjście do OPERY BAŁTYCKIEJ ,,AIDA” Giuseppe Verdiego
To opowieść o miłości , poświęceniu i władzy w czasach starożytnych . Osią opery jest miłość niemożliwa do spełnienia pomiędzy tytułową etiopską niewolnicą a egipskim dowódcą.

21 kwietnia 2022
ATRAKCJE KOŚCIERZYNY I NIE TYLKOtak zatytułowaliśmy projekt, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z WOLONTARIATU.
W ramach wycieczki wysłuchaliśmy koncertu w muzeum akordeonów w wykonaniu pana Piotra Nowaka.  W Starym Browarze Kościerskim dowiedzieliśmy się jak dawniej i obecnie wygląda produkcja piwa. Byliśmy na degustacji piw produkowanych w Kościerzynie. Po obiedzie zwiedziliśmy PARK MINIATUR w STRYSZEJ BUDZIE.

8 kwietnia 2022
WIELKANOC U MORENIAKÓW
Tradycyjnie przy jajeczku, żurku i białej kiełbasie oraz miłej atmosferze składaliśmy sobie życzenia wielkanocne. Każdy Senior otrzymał słodki upominek.

1 kwietnia 2022
SPOTKANIE Z RADĄ DZIELNICY.
Seniorzy są bardzo zainteresowani sprawami naszej dzielnicy. Poprosiliśmy Przewodniczącego Zarządu Rady Dzielnicy o przedstawienie realizacji ubiegłorocznych projektów projektów budżetu. Pan Łukasz Świacki przedstawił sprawozdanie z wydatków oraz wyniki ankiety.


MARZEC 2022

25 marzec 2022
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM – INDOCHINY
Piotr Wnuk pasjonat podróży w stylu wagabundy odwiedził 45 krajów. Uwielbia schodzić z utartych szlaków. Szuka miejsc niekomercyjnych, aby poznać kulturę odwiedzanego kraju oraz ludzi i ich prawdziwe, codzienne życie. Pan Piotr opowiedział o trzech wielomiesięcznych podróżach, w których odwiedził Wietnam, Laos, Kambodżę oraz Birmę. Przemieszczał się lokalnym transportem, autostopem, rowerem i pieszo. Pokazał m.in. zjawiskową wietnamską naturę, zachwycające pola ryżowe. Opowiedział o ciężkiej pracy Khemów pracujących na roli. Scharakteryzował Akha mieszkających przy granicy z Chinami. To było  bardzo ciekawe spotkanie. Dowiedzieliśmy się dużo o Indochinach.

18 marzec 2022
SAMOTNOŚĆ A POZYTYWNOŚĆ – JAK ZADBAĆ O ZDROWIE W CZASIE PANDEMII
Psycholog Pani Małgorzata Kaźmierczak przedstawia problemy z którymi spotykaliśmy się w okresie pandemii. Powiedziała o ich przyczynach, do czego mogą doprowadzić i jak z nimi walczyć.

15 marzec 2022
DAR SERCA
Dla MAM z Ukrainy pracujących w jednej z firm w naszym mieście, które ściągnęły swoje dzieci z zagrożonego wojną kraju zorganizowaliśmy zbiórkę odzieży i przyborów szkolnych. Dzieci są w wieku 5 – 13, dwie dziewczynki i trzech chłopców. Mamy podały wiek dzieci, pleć i np. rozmiary butów.

11 marzec 2022
MOC W ZIOŁACH ZAKLĘTA
Pani Urszula – z zamiłowania zielarka propagująca zdrowy tryb życia przekazała nam swoją wiedzę o ziołach , ich wpływie na nasze zdrowie. Dowiedzieliśmy się kiedy i gdzie je zbierać i jak podawać do potraw. Niektóre nazwy słyszeliśmy po raz pierwszy np. bluszczyk kurdybanek.

4 marzec 2022
SPOTKANIE PRZY KAWIE
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet spotkaliśmy się przy kawie i ciastkach . Wysłuchaliśmy kilku piosenek w wykonaniu pani Lipiany . Każda Seniorka otrzymała zestaw kosmetyków firmy ZIAJA . 10 marca obchodzony Dzień Mężczyzn , więc i nasi panowie otrzymali po kosmetyku .

 


LUTY 2022

25 luty 2022
MOJA DROGA DO PISARSTWA.
Spotkanie z gdańskim pisarzem Michałem Wrzesińskim , który zaczął pisać w wieku 67 łat. Wydał dwie powieści , dwa tomiki poezji i jeden z zbiór opowiadań . Pisarz opowiedział o swojej drodze do pisarstwa. Przeczytał kilka wierszy i fragmenty powieści .

 

18 luty 2022
ZABAWA KARNAWAŁOWA
Seniorzy lubią się bawić i dlatego zorganizowaliśmy pierwszy w tym roku zabawę taneczną. Kondycja i humory dopisały .

 

11 luty 2022
ZESPÓŁ GALICIA FOLK BAND
Z okazji Walentynek wysłuchaliśmy koncertu zespołu ukraińskiego . Zespół ze Lwowa zaśpiewał piosenki polskie i ukraińskie przy akompaniamencie akordeonu, skrzypiec i bardzo ciekawego instrumentu – bandury.

04 luty 2022
SPOTKANIE Z TAŃCEM
Pan Szymon Ludwiki poprzez naukę podstawowych kroków salsy zachęcał seniorów do udziału w zajęciach tanecznych. Bardzo wielu seniorów gorliwie ćwiczyło z instruktorem.


STYCZEŃ 2022

28 stycznia 2022
MUZYKA BEZ ZMARSZCZEK
Niezwykły koncert – pełen wzruszeń, ciepła i humoru. W muzyce mogliśmy znaleźć piękno i prawdziwe opowieści płynące z głębi serca. Wysłuchaliśmy muzyki, która mimo poważnego wieku ciągle pozostaje młoda. Wystąpili artyści ,którzy mają na na swoim koncie sukcesy na scenach operowych a także estradach nie tylko w Polsce .
Wystąpili :
ROBERT HENNIG – śpiew, wokalista , aktor Teatrów Muzycznych w Gdyni i Warszawie
KAZIMIERZ MILEWSKI – saksofon i klarnet – Opera Bałtycka i zespoły jazzowe
ROBERT JAKUBIEC – trąbka zespoły jazzowe w Polsce i Europie
ALEKSANDRA BIEG – PIASECZNA – fortepian , pedagog w Akademii Muzycznej w Gdańsku Program opracowała i prowadziła
BARBARA ŻUROWSKA – SUTT – laureatka prestiżowych nagród .

21 stycznia 2022
Mimo szalejącej pandemii coronovirusa bawiliśmy się , z zachowaniem środków bezpieczeństwa,na zabawie noworocznej.
14 stycznia 2022
SPOTKANIE Z KANTOREM GMINY ŻYDOWSKIEJ

Nowy Rok rozpoczęliśmy od spotkania z Karolem Kołodziejem , kantorem z Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego RP, który opowiedział o żydowskiej obrzędowości i tradycji. Seniorzy byli szczególnie zainteresowani obchodzonym od piątkowego wieczoru do zapadnięcia nocy w sobotę świętem zwanym szabasem /szabatem/. W czasie trwania szabasu obowiązuje całkowity zakaz pracy. Po prelekcji Kantor wykonał kilka pieśni w języku hebrajskim.

 


Tematy spotkań Klubu Seniora w 2021 r.

GRUDZIEŃ 2021

17 grudnia 2021
SPOTKANIE OPŁATKOWE
Przy tradycyjnych potrawach- barszczu z pasztecikiem, rybce, krokiecie z grzybami i makowcu spotkaliśmy się aby tradycyjnie życzyć sobie zdrowia w tak trudnym czasie i podzielić się opłatkiem. Wspólnie przy wtórze gitary, na której grał Tomek Zygmunt, śpiewaliśmy kolędy.
Wszystkie osoby na spotkanie przyszły z paszportami covidowymi.

10 grudnia 2021
5-LECIE KLUBU ,,MORENIACY”
Z okazji 5-lecia naszego klubu seniora zrzeszającego 100 członków zorganizowaliśmy wieczór z piosenką. Mogliśmy wspólnie pośpiewać znane piosenki biesiadne i szanty, które grał członek zespołu ZAWISZA CZARNY – KAMIL BADZIOCH. Koleżanka ELA napisała wiersz z okazji jubileuszu, którego fragment zamieszczamy.

8 grudnia 2021
CHOINKA NA DZIELNICY
W dniu dzisiejszym w naszej dzielnicy odbyło się uroczyste odpalenie dzielnicowej choinki. W uroczystości wzięła udział m.in. Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Wiceprzewodniczący Rady Miasta Piotr Gierszewski. Nie zabrakło też nas Seniorów. Podczas uroczystości odbył się koncert kolęd, był gorący i słodki poczęstunek, można było zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem.

7 grudnia 2021
BO WE MNIE JEST SEKS
„Bo we mnie jest seks”, to film o największej ikonie polskiej popkultury, Kalinie Jędrusik. To historia wzlotów i upadków jej zawrotnej kariery. Wydarzeniom z życia towarzyszy atmosfera szalonej zabawy środowiska ówczesnej śmietanki towarzyskiej. W rolę zjawiskowe aktorki i piosenkarki wcieliła się Maria Dębska.

3 grudnia 2021
Teatrzyk 60+
Kabaret 60+ zaprezentował nam przedstawienie pt. ,,Bajki dla dorosłych” w reżyserii Joanny Bernackiej- Szreder. Aktorzy zagrali trzy humorystyczne scenki okraszone muzyką i piosenkami. 


LISTOPAD 2021

26 listopada 2021
Andrzejki
Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Jest to też wieczór wróżb, kiedyś wyłącznie matrymonialnych, przeznaczonych wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt.
My zorganizowaliśmy zabawę taneczną. Bawiliśmy się wspaniale.

19 listopada 2021
DZIEWCZYNY Z KRESÓW
Kim były Anna KREPSZTUT i babcia RÓZIA z Puszczy Wolskiej. Ciekawostki o Maryli Wereszczakównej, Emilii Plater. Ordonka i Zofia Wańkowiczówna. Dziewczyny z barykad powstania warszawskiego i kuzynka wielkiego Conrada . Piękna Britynka i tragiczna Gertruda Komorowska. Sławna Barbara Radziwiłłówna i wiele innych kobiet z Kresów. O nich piękną polszczyzną opowiedziała pani Katarzyna Węglicka .

13 listopada 2021
Ratujemy kulturę w dobie pandemii.
Zakończyliśmy realizację projektu finansowanego przez Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Projekt polegał na zakupie biletów do Opery Bałtyckiej na na niezwykłe spotkania ze znawcą opery Jerzym Snakowskim. Mieliśmy możliwość wysłuchania najpiękniejszych fragmentów operowych, poznania teatralnych tajemnic oraz odkrywać nieznane dotąd dzieła.

12 listopada 2021
KASZUBSKI ROK OBRZĘDOWY
O tradycjach i obrzędach Kaszubów  np. Jastre ,  ścinanie kani,  święcie plonów i Bożym Narodzeniu opowiedziała pani Iwona Klinger- Niemczyk muzeolog ze Skansenu Wdzydze Kiszewskie.
Obejrzeliśmy też film stworzony przez panią Iwonę ,,Opowieści babci Iwonki”.

5 listopada 2021
LATA XX-te , LATA XXX -te
Zespół JESIENNE RÓŻE istniejący przy ZNP przedstawił program ,w którym znalazły się najpopularniejsze przeboje pierwszej połowy XX wieku. Przeniosły one nas w świat naszych rodziców . Usłyszeliśmy ,,Tango Milonga’ , ,,Już nigdy ” , przeboje z filmów , a także szczególnie bliskie sercu Polaków melodie Warszawy np. ,,Bal na Gnojnej” , ,,Czarna Mańka ” oraz znane walce tamtego okresu .
4 listopada 2021
Młodzież ze Szk. Podstawowej zaprosiła członków naszego klubu na spotkanie z okazji Dni Seniora i Święta Niepodległości.
Najpierw wysłuchaliśmy piosenek naszej młodości z Kabaretu Starszych Panów, a następnie wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne .
Był też słodki poczęstunek .

PAŹDZIERNIK 2021

22 października 2021
ZAPOMNIANE CMENTARZE KRESOWE
Przełom października i listopada to czas zadumy.
Pani Kasia na prelekcji przywołała wspomnienia o miejscach szczególnych na dawnych Kresach Rzeczypospolitej – o starych znanych i mniej istniejących w naszej świadomości cmentarzach – Rossa , Łyczaków , Polski Cmentarz w Żytomierzu, Bajkowy w Kijowie ……

19 października 2021
Wyjście do MULTIKINA
Świetnie bawiliśmy się na filmie ,, NAJMRO. KOCHA, KRADNIE, SZANUJE” , komedii inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrowskiego , legendarnego celebryty półświatka .
15 października 2021
Urodziny Naszych Jubilatów.
W ubiegłym roku z powodu pandemii coronovirusa nie mogliśmy uczcić jubileuszu naszych wspaniałych seniorek ,które obchodziły 90 -te urodziny – LUSIA i WALERIA. W tym roku dołączył do nich 85 -latek MIREK i 80 -latki DONATA i JANECZKA. Życzymy im wielu lat w takiej kondycji w jakiej są obecnie.

7 października 2021
Wycieczka śladami bohaterów filmu ,,Kamerdyner”.
Obejrzeliśmy pałace i dworskie rezydencje należące do pruskich junkrów – rodów von Below, von Krokow, von Grass. Zwiedziliśmy muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie. Odwiedziliśmy Piaśnicę – miejsce masowej zbrodni na narodzie polskim. Zapoznaliśmy się z losami Antoniego Abrahama – zwanego królem Kaszubów , który w Wersalu domagał się przyłączenia Pomorza i miasta marzeń – Gdyni do Polski.


WRZESIEŃ 2021


30 września 2021
Tradycyjnie , jak każdego roku o tej porze roku pojechaliśmy na grzyby do ośrodka wypoczynkowego w Szarlocie koło Kościerzyny . Grzybów nie było dużo , ale mieliśmy piękną pogodę , rejs łodzią po jeziorze , pyszny obiad i deser. Humory wszystkim dopisały i myślimy już o następnym wyjeździe.


CZERWIEC 2021

24 czerwca 2021
Wycieczka do Łeby.
Pierwszym etapem wycieczki było Gniewino i wjazd na wieżę widokową KASZUBSKIE OKO. W Nadolu nad Jeziorem Żarnowieckim zwiedziliśmy skansen, w którym zapoznaliśmy się z życiem codziennym Kaszubów w XIX wieku. Zobaczyliśmy Zagrodę Gburską i Rybacką a w niej chatę kaszubską oraz zabudowania gospodarcze.

Po obiedzie w Rybnie w Sali Perłowej udaliśmy się do Łeby. Do ruchomych wydm dojechaliśmy meleksami. Część z nas weszła na najwyższą wydmę – Łączkę. Powrotną drogę do Rąbek pokonaliśmy pieszo idąc brzegiem morza . Byliśmy z siebie bardzo dumni , bo było to ponad 7 km. Nasza koleżanka, 90-letnia za pokonanie tej trudnej trasy została nagrodzona brawami. Wracając do Gdańska ponownie w Rybnie zatrzymaliśmy się na grilla.

17 czerwca 2021
Wyjście do kina
W ramach ratowania polskiej kultury w czasie pandemii wybraliśmy się do Multikina na na film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej ,, Śniegu już nigdy nie będzie”.
10 czerwca 2021
Wycieczka na Żuławy
Wycieczka rozpoczęła się w Trutnowych , gdzie zobaczyliśmy jeden z najbardziej zadbanych domów podcieniowych . W gospodzie ,, Nowy Holender ,, przewodnik opowiedział o kulturze i zwyczajach dawnych mieszkańców – menonitów. W Cyganku zwiedziliśmy Parafię Grekokatolicką Po obiedzie , w Tujsku , udaliśmy się do Muzeum Ziemi Żuławskiej . W drodze powrotnej ponownie w Tujsku mile spędziliśmy czas przy grillu.


MAJ 2021


27 maja 2021
Integracyjne spotkanie w MUZEUM VOLKSWAGENA w PĘPOWIE.
W Pępowie byliśmy po raz drugi. Spotkanie zostało sfinansowane przez GDAŃSKI FUNDUSZ SENIORALNY. Właściciele muzeum przygotowali nam poczęstunek – kiełbaski z grilla, pyszny chleb ze smalcem i napój owocowy. Obejrzeliśmy kolekcję około 50 samochodów marki Volkswagen i kolekcję 1500 samochodowych miniaturek. Pogoda i humory dopisały. We wspaniałych nastrojach wracaliśmy SKM-ką do Gdańska.
20 maja 2021
Historyczny spacer po Królewskiej Dolinie z przewodnikiem.
Nikt z Seniorów naszego klubu nie wiedział , że w pobliżu Moreny znajduje się tak piękne miejsce jak  królewska Dolina z zabytkowym pałacykiem ,bramą wjazdową / w opłakanym stanie / , trzema stawami, kaskadą , dawną lodownią i wspaniały drzewostanem. Zobaczyliśmy gmach dawnego instytutu dla głuchoniemych. Spacer zakończyliśmy wejściem na górę SOBÓTKA z której rozciąga się wspaniały widok .
13 maja 2021
Z powodu pandemii spotkaliśmy się w ogródku przy Czecha 2 , żeby omówić plany klubu od kwietnia do czerwca . Frekwencja dopisała. Seniorzy są spragnieni kontaktów międzyludzkich.

LUTY-MARZEC 2021


Z inicjatywy pani mecenas Agnieszki Kapa – Sokalskiej Gdańska Izba Adwokacka przeprowadziła dla Seniorów trzy spotkania online z tematów , które interesują seniorów. Były to prelekcje : Senior jako pacjent, jako konsument i jako spadkodawca. Każdy mógł zadać pytanie i otrzymał wyczerpującą odpowiedź. Brawo Pani Agnieszko !!!


STYCZEŃ 2021


Po wielu latach społecznej pracy i pięciu latach prowadzenia klubu seniora MORENIACY pani JADWIGA SZAJDER została uhonorowana I miejscem w konkursie organizowanym przez Miasto Gdańsk pn. AKTYWNI SENIORZY 2020 w kategorii ,, Aktywna Seniorka „.

Nagrodę wręczył Prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu DAWID JARZĘBSKI.


Tematy spotkań Klubu Seniora w 2020 r.

GRUDZIEŃ 2020


1 grudnia 2020
Odbyło się drugie spotkanie z cyklu Spotkanie z duchami – EBERHARD FERBER KRÓLEM GDAŃSKA . Oba spotkania były finansowane przez Centrum Wolontariatu w Gdańsku . Także było zrealizowane metodą hybrydową. Ferber był pierwszym z rodu urzędnikiem miejskim. Ławnikiem został w wieku 33 lat. Ferber był bardzo kolorową i wyrazistą postacią. Poznaliśmy jego działalność i barwne życie od wzlotów i upadków. Nie na darmo był nazywany królem Gdańska.

LISTOPAD 2020


23 listopada 2020
Projekt Spotkanie z duchami – Związki rodziny Uphagenów z dzielnicą Piecki – Migowo został zrealizowany metodą hybrydową . Część seniorów zalogowała się na Messengerze a kilkoro było na telefonie głośnomówiącym. Wszyscy przed spotkaniem dostali zdjęcia dotyczące poruszanego tematu. Rodzina Uphagenów za życia wniosła wiele kolorytu do naszego miasta i naszej dzielnicy. Fakty, mity i ciekawostki seniorom przedstawiła Pani Bożenka. Opowieść sięgnęła roku 1493, kiedy Morena była wsią.
Johann Uphagen wziął w 1698 roku w dzierżawę Piecki. Za sprawą tej rodziny powstał w 2 połowie XVIII wieku rokokowy dworek istniejący do dziś. Poznaliśmy też inne dworki wybudowane przez Uphagenów.

PAŹDZIERNIK 2020


6 października 2020
Gdańskiej Marinie odbyło się spotkanie na jachcie ,,ANTICA” z właścicielem jednostki kapitanem jachtowym Jerzym Wąsowiczem od którego dowiedzieliśmy się o historii powstania jednostki i 6-letnim rejsie dookoła świata. Zwiedziliśmy wnętrze jachtu i poznaliśmy jego wyposażenie. Czekała tam na nas kawa, herbata i ciasteczka. Po ustaniu pandemii mamy nadzieję na krótkie rejsy Anticą z kapitanem po zatoce.
1 października 2020
BASTIONY, KTÓRE BRONIŁY GDAŃSKA – projekt finansowany przez Centrum Wolontariatu.
Pod wodzą pani Bożenki, przewodnika turystycznego, zwiedziliśmy bastiony zlokalizowane w okolicach Dolnego Miasta – bastion św. Gertrudy i przylegającą do niego Bramę Nizinną, która łącząc się z bastionem Żubr broniła dostępu do miasta od strony Żuław i Traktu Tczewskiego. Inne bastiony typu holenderskiego to: Wilk, Wyskok, Miś . Widzieliśmy unikalny w skali kraju zabytek siedemiastowiecznej hydrotechnicznej sztuki inżynieryjnej – Śluzę Kamienną . Przeszliśmy opływem Motławy obserwując ptactwo i roślinność tego terenu. Pogoda nam sprzyjała dlatego ponad 30 – osobowa grupa wróciła zadowolona z poszerzonymi wiadomościami o tym mało odwiedzanym miejscu w Gdańsku .

WRZESIEŃ 2020


24 września 2020
Jak co roku jesienią wybraliśmy się do SZARLOTY koło KOŚCIERZYNY na INTEGRACYJNE GRZYBOBRANIE – w ramach projektu Rada Dzielnicy Piecki – Migowo opłaciła autokar.
Na grzyby pojechało 50 seniorów. Dopisała pogoda i obfity wysyp grzybów. Tradycyjnie pływaliśmy łodzią po jeziorze ,chętni zażywali kąpieli, zjedliśmy pyszny obiad a przed wyjazdem była kawa i ciasto.
17 września 2020
Projekt ,,Zwiedzanie stadionu ENERGA” sfinansowany przez Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Stadion zwiedzaliśmy w dwóch grupach, które objęło zakątki i lokalizację , których nie zobaczy się przychodząc na mecz. Widzieliśmy szatnie zawodników, salę konferencyjną , kaplicę stadionową i miejsca z których zawodnicy wychodzą na boisko, a także Muzeum Lechii Gdańsk.
10 września 2020
Po sześciu miesiącach nie widzenia się spotkaliśmy się na placu przy ul. Czecha, żeby omówić dalszą działalność klubu w dobie pandemii. Uzgodniliśmy, że nasze spotkania będą odbywać się na powietrzu w pełnym reżimie sanitarnym. Będą realizowane projekty na które otrzymaliśmy finanse z Centrum Wolontariatu i Rady Dzielnicy Piecki – Migowo.

MARZEC 2020


5 Marca 2020
Przed zbliżającym się Dniem Kobiet umilił nam spotkanie kabaret RETROSPEKCJA. Wspaniali aktorzy przedstawili wiele zabawnych skeczy i piosenek. Każda z Pań otrzymała słodką bombonierkę.
Był też słodki poczęstunek.

LUTY 2020


27 Lutego 2020
W ramach Programu Edukacyjnego pt. Adwokat przydaje się w życiu adwokat Sławomir Koroluk w bardzo przystępny sposób omówił temat ,,Senior jako spadkodawca”. Członkowie klubu stwierdzili, że chcą więcej tego rodzaju spotkań.
20 lutego 2020
Dzisiaj, w Tłusty czwartek nie mogło zabraknąć pączków. W takim słodkim dniu zaprosiliśmy z gitarą naszego dobrego znajomego Tomka Zygmunta. Był to wspaniały dzień piosenki i humoru. Po wspólnym
śpiewaniu każdy mógł popisać się indywidualnie. Odważnych nie brakowało.
13 lutego 2020
Po 16 miesiącach zabiegania zawitała do nas wspaniała aktorka Teatru Wybrzeże pani Dorota Kolak. Termin spotkania był kilka razy przekładany z uwagi na zobowiązania pani Doroty. Oprócz teatru gra
ona również w serialach i filmach oraz wykłada w szkole muzycznej. Na spotkaniu aktorka opowiedziała co jest dla niej ważne w życiu i pracy. Oparła się przy tym o litery alfabetu .Pani Dorota żywo interesowała się spotkaniami naszego klubu . Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.

6 lutego 2020
Archeolog i podróżnik KATARZYNA MASIN ma pasję, która pozwala jej spełnić marzenia z dzieciństwa i o dziwo pokonać trudności związane z chorym kręgosłupem. Wspólnie z panią Kasią obejrzeliśmy filmy TAJEMNICE PERU i INDIANIE OKANAGAN opatrzone Jej komentarzem. W ten sposób poszerzyliśmy swoją wiedzę o tym mało znanym kraju i jego mieszkańcach w dawnych czasach.


STYCZEŃ 2020


30 stycznia 2020 r.
Dzisiaj spotkanie z mgr Natalią Rykowską nt. DIETA W PROFILAKTYCE CUKRZYCY. Dowiedzieliśmy się co może być przyczyną zachorowania na tą podstępną chorobę, które produkty mają wysoki indeks glikiemiczny, a które niski i można je bezpiecznie spożywać. Ważny u chorych jest też ruch. Zalecany jest np. spacer 2-3 razy w tygodniu po 60 minut.
23 stycznia 2020 r.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci z PRZEDSZKOLA MISIA WOJTKA zrobiły seniorom niespodziankę w postaci pięknej pastorałki. Występ dzieci zakończył się wspólnym śpiewaniem kolęd.
16 stycznia 2020 r.
Pan Aleksander , obywatel Ukrainy, mieszkający w naszym mieście, z własnej inicjatywy zorganizował dla  nas mini koncert własnych utworów i piosenek Wysockiego. Piosenki stworzone przez pana Aleksandra
przypadły nam do gustu i zaprosiliśmy naszego gościa do nas w przyszłości.
10 stycznia 2020 r.
Zabawa noworoczna. Tradycyjnie seniorzy bawili pełni werwy i humoru , a po hucznej zabawie sprzątanie.
8 stycznia 2020 r.
Na pierwszym spotkaniu w Nowym 2020 roku gościliśmy chór ze Szkoły Podstawowej Nr 2 , który prowadzi pan Jarosław Bazylewicz. W wykonaniu chóru wysłuchaliśmy pięknych kolęd . Wszyscy seniorzy dołączyli się do wspólnego śpiewania.

 


Tematy spotkań Klubu Seniora w 2019 r.

GRUDZIEŃ 2019


19 grudzień 2019 r.  – Spotkanie opłatkowe. 
Na spotkaniu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nie zabrakło gości – członków zarządu i rady nadzorczej naszej spółdzielni oraz wice przewodniczącego Rady Miasta Gdańska pana Piotra Gierszewskiego.
Była bardzo miła atmosfera. Na gitarze kolędy grał Tomek Zygmunt.

12 grudzień 2019 r. –Zabawa z papierem _ ORIGAMI.

Origami to sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozszerzyła się w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską . W robieniu tradycyjnego origami nie należy ciąć, kleić i ozdabiać.

Na spotkaniu, które poprowadziła pani Ania z biblioteki na Manhattanie zrobiliśmy 3 składanki, które jednak ozdobiliśmy.


5 grudzień 2019 r. – URZEKAJĄCY LAOS

Pan Piotr WNUK – pasjonat podróży w stylu wagabundy, przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, rowerem, motorem lub pieszo – bardzo ciekawie opowiedział o zwyczajach mieszkańców Laosu, o tym jak smakują niektóre insekty, które dla niego przyrządzali,, jak wytwarza się lokalny alkohol, cegły chałupniczym sposobem …


3 grudzień 2019 r. – KRĘGLE 

Zakończyliśmy turniej kręgli. Odbyło się 5 spotkań. Zdobyte punkty z poszczególnych spotkań zaliczyliśmy. W ten sposób wyłoniliśmy zwycięzców. I miejsce – Jerzy. II miejsce – Jadwiga. III miejsce – Małgosia.


LISTOPAD  2019

29 listopada 2019 r. – ZABAWA ANDRZEJKOWA

Tradycyjnie bawiliśmy się na zabawie z okazji Andrzejek, gdyż jest to ostatnia okazja do zabawy przed okresem Adwentu.

28 listopada 2019 r.MUZEUM BURSZTYNU 

Muzeum mieści się w Wieży Więziennej przy Drodze Królewskiej. Swoją działalność rozpoczęło w 2006 roku.W swoich zbiorach posiada kolekcję ponad 2000 okazów naturalnego bursztynu, współczesne dzieła sztuki i wyroby z bursztynu oraz zabytkowe przedmioty.

22 listopada  2019 r.  – KARMANIOLA czyli OD SASA DO LASA      

Operetka komiczna Stanisława Moniuszki z elementami historii  i polityki z odniesieniami do chwili obecnej zrealizowania w ramach obchodów 200 rocznicy urodzin kompozytora.

21 listopada 2019 r.

Przed południem gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 1 gdzie wysłuchaliśmy pięknego programu z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. A po południu za sprawą pani Kasi Weglicka ponownie przenieśliśmy się na KRESY zachwycając się PERŁAMI architektury KRESOWEJ.

15 listopada 2019  r. –  Koncert zespołu Klenczon Projekt

Za sprawą zespołu KLENCZON PROJEKT seniorzy przybyli tlumnie na występ i przypomnieli sobie piosenki CZERWONYCH GITAR z lat swojej młodości.


13 listopada 2019  r. –  Chór Jarosława Bazylewicza  i koncert ,,Polska Niepodległa”  

Po raz trzeci gościliśmy chór ze Szkoły Podstawowej nr 2 prowadzony przez pana Jarosława Bazylewicza, który zaprezentował nam pieśni patriotyczne związane z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.


7 listopada 2019  r. – Wycieczka do Malborka

Zamek w Malborku jest przykładem średniowiecznej architektury obronno – rezydencyjnej. Jest największym zamkiem w Europie. Był wznoszony w kilku etapach od 1280 do połowy XV wieku przez zakon krzyżacki. Po zwiedzaniu tego wspaniałego zabytku w restauracji PIWNICZKA zjedliśmy smaczną zupę gulaszową.


PAŹDZIERNIK 2019


24 października 2019 r. –  Znane i nieznane szlaki literackie na Kresach.

Pani Kasia Weglicka, doktorantka w Instytucie Sztuki PAN, specjalizująca się w sztuce Kresów Wschodnich piękną polszczyzną opowiedziała o polskich znanych i nieznanych literach zamieszkujących i tworzący na Kresach. Temat Kresów bardzo zainteresował członków klubu i zaproszonych mieszkańców LWSM ,,Morena”.


17 października 2019 r. – Uzależnienia.

Psycholog Jarosław Zabojszcz przedstawił ryzykowne zachowania wśród seniorów, czyli nadużywanie leków, suplementów diety i manipulacje wśród seniorów.


10 października 2019 r. – Spotkanie z aktorem Teatru Miniatura Panem Jackiem Gierczakiem i emerytowanym aktorem Panem Leszkiem Kowalskim.

Obydwaj Panowie swój występ rozpoczęli od serii pięknych pieśni z okresu międzywojennego. Przerywnikiem były anegdoty i scenki kabaretowe. Rozbawili 80 osobową salę, która gorąco oklaskiwała aktorów.

 


4 października 2019 r. – ZABAWA

Nasi Seniorzy bardzo lubią spotkania z muzyką do tańca. Zawsze jest wesoło, nikt nie siedzi przy stole.Wszyscy się ruszają w takt muzyki. Przecież ruch to zdrowie i my z tego chętnie korzystamy.


WRZESIEŃ 2019


26 września 2019 r. – IMPREZA INTEGRACYJNA W SZARLOCIE k/KOŚCIERZYNY

Autokarem dojechaliśmy do Szarloty. W ruch poszły kosze i nożyki. Las przywitał dzieląc się z nami darami natury. Były maślaki, podgrzybki, prawdziwki i kanie. Po grzybobraniu pływaliśmy łodziami po jeziorze Osuszyno,
a później pyszny obiadek, odpoczynek przy ognisku i grilowane kiełbaski. A wszystko to na świeżym powietrzu.
Wracaliśmy wypoczęci i bardzo zadowoleni.


19 września 2019 r. – SUPLEMENTY DIETY OKIEN DIETETYKA MGR NATALII RYKOWSKIEJ

Interesujący wykład, który przybliżył nam wiele informacji dot. witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jak się odżywiać korzystając z produktów naturalnych a nie suplementów diety.


12 września 2019 r. – MORENIACY W KOSMOSIE

Moreniacy jako dzieci Wszechświata. Na tle portretu Kopernika przedstawiona została sylwetka członków naszego klubu jako mieszkańców nieograniczonej przestrzeni Wszechświata.


4 września 2019 r. – ZEBRANIE PO WAKACJACH

Pierwsze spotkanie po długiej przerwie wakacyjnej. Odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Skład zarządu klubu nie uległ zmianie.Ponownie zostali wybrani:
Jadwiga Szajder – przewodnicząca
Wojciech Paruszewski – vice przewodniczący
Emilia Żak – skarbnik

CZERWIEC 2019

13 czerwiec 2019 r. – PRZED WAKACJAMI
Na ostatnim spotkaniu przed wakacjami obejrzeliśmy przedstawienie pt. BAJKI DLA DOROSŁYCH w reżyserii pani ASI BIERNACKIEJ-SZREDER, a wykonanym przez nasze koleżanki i kolegów z TEATRZYKU 60+.
Później bawiliśmy się przy skocznej muzyce.


6 czerwiec 2019 r. – W MUZEUM VOLKSWAGENA

Odwiedziliśmy Muzeum Volkswagena w Pępowie. Największe muzeum tej marki w Polsce i Europie Środkowej, powstało z zamiłowania jedynej rodziny do starych modeli  Volkswagena.
Po obejrzeniu samochodów rozpaliliśmy grilla. Czas spędzony w Pępowie minął bardzo przyjemnie, bo i pogoda dopisała.

MAJ 2019


6-10  maj  2019 r. – WYCIECZKA AUTOKAROWA

Zwiedziliśmy kopalnię soli w Bochni, zamek w Łańcucie, miasto Rzeszów. Przejechaliśmy trasą ZŁOTEJ PODKOWY, gdzie zobaczyliśmy zamki w Olesku, Podhorcach i Złoczowie. Ostatnim punktem było zwiedzanie w Lwowie  Cmentarza Łyczakowskiego i cmentarza Orląt Lwowskich. Wróciliśmy z niedosytem i chęcią powrotu do tego pięknego miasta.

 


9 maja  2019 r. – JAK NALEŻY DBAĆ O SŁUCH

Wysłuchaliśmy wykładu na temat: „Jak należy dbać o słuch”. Prowadzące spotkanie panie zbadały chętnym seniorom słuch i omówiły aparaty stosując które powinniśmy czuć się komfortowo.

16  maj  2019 r. – URODZINY

Uroczystość 80-lecia Mariana i 85-lecia Gieni. Nie obyło się bez życzeń 100 lat, prezentów i dmuchania świeczek na jubileuszowym torcie. A po życzeniach tańce, jak to na imprezie bywa.

 


23  maj  2019 r. – REJS STATKIEM PO TRAWIE

Wyjątkowa i niepowtarzalna wycieczka statkiem po suchym lądzie, czyli jedynym na świecie działającym system pochylni, po Kanale Elbląskim, gdzie statek, by pokonać różnicę poziomów wody, za pomocą wózków torowych porusza się suchym grzbietem pochylni.   Podczas wycieczki na całej trasie rejsu kapitan statku opowiadał o historii i ciekawostkach związanych z Kanałem Elbląskim oraz systemie pochylni. Po rejsie w przytulnym Dworki Sople zjedliśmy smaczny obiad.

 

 

 


30  maj  2019 r. – PARK ORUŃSKI

Zwiedziliśmy Park Oruński, trzeci co do wielkości ( 19 ha ), położony nad potokiem Oruńskim . Już w XVI wieku Orunia była miejscem wypoczynku Gdańszczan. W 1918 roku prywatny dotychczas ogród został testamentem przez córkę właścicielki Emilię Hoene przekazany miastu. W parku mieści się siedziba Narodowego Centrum Kultury Tatarów Rzeczypospolitej . 25 XI 2010 roku prezydent Bronisław Komorowski odsłonił w nim pomnik Tatara Rzeczypospolitej.

 

 


KWIECIEŃ 2019


4 kwiecień  2019 r. – SMAKI KOREI

Pani Marzena opowiedziała nam o swoim pobycie w Korei Południowej. Opierając się na wykonanych przez siebie zdjęciach przedstawiła życie mieszkańców kraju, warunki mieszkaniowe, urbanistyczne małych miast, komunikację. Pokazała duże sklepy, które swoim wyglądem i zaopatrzeniem nie odbiegają od naszych sklepów. Obejrzeliśmy wędrówkę przez targowiska owocowo-warzywne i rybne gdzie sprzedaje się na miski. Na zakończenie przyrządziła kilka potraw koreańskich połączonych z degustacją.
Była to bardzo interesująca prezentacja.

 


 8 kwietnia  2019 r. – opera STRASZNY DWÓR

Wybraliśmy się do Opery Bałtyckiej na najbardziej znane dzieło Stanisława Moniuszki operę STRASZNY DWÓR. Utwór o silnym zabarwieniu patriotycznym, posiadający jednocześnie cechy romantyczne jak i komediowe.

11 kwiecień  2019 r. – DIETA DLA MÓZGU

Dietetyk kliniczny mgr Natalia Rynkowska omówiła zagadnienie „DIETA DLA MÓZGU”
Przybliżyła nam: DIETĘ DASH, DIETĘ ŚRÓDZIEMNOMORSKĄ i DIETĘ MIND.
Wskazała też suplementy diety które mogą przyjmować osoby w naszym wieku.


18 kwiecień  2019 r. – SPOTKANIE WIELKANOCNE

Odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne. Podzieliliśmy się jajeczkiem. Zostaliśmy poczęstowani pysznym żurkiem z białą kiełbasą i chrzanem. Każdy członek klubu otrzymał czekoladowego zajączka i czekoladę.
Spotkanie minęło w miłej atmosferze.

 


25 kwiecień  2019 r. – WIOSENNA POTAŃCÓWKA

Odbyła się „wiosenna potańcówka”. Seniorzy bawili się przy muzyce granej przez zespół panów Ryśka i Jarka.


MARZEC 2019


7 marzec  2019 r. – Odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Po życzeniach każda z Pań otrzymała słodką bombonierkę i wysłuchała koncertu piosenek THE BEATLES w wykonaniu zespołu YESTER DAY.


14 marzec  2019 r. – Z okazji Dnia Kobiet zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Podstawowej nr 1 gdzie obejrzeliśmy przedstawienie ,,HUMOREK” w wykonaniu klasy trzeciej i balladę A. Mickiewicza ” PANI TWARDOWSKA”, którą wspaniale zagrali szóstoklasiści. Wzięliśmy też udział w quizie ” MILIONERZY – WIEDZY O ADAMIE MICKIEWICZU”, w którym wygraliśmy po 2 miliony złotych bez kół ratunkowych.

 


17 marzec 2019 r.
Wizyta w Operze Bałtyckiej.
Obejrzeliśmy dzieło Julesa Masseneta ” THAIS”- piękną operową opowieść o niespełnione miłości.


20 marzec 2019 r.
W Teatrze Wybrzeże byliśmy na adaptacji tragedii Eurypidesa ” TROJANKI” w realizacji Jana Klaty. Zachwyciliśmy się grą Doroty Kolak, Cezarego Rybińskiego, Katarzyny Figury…


21 marzec  2019 r. – W multikinie widzieliśmy film Władysława Pasikowskiego ” KURIER”, który opowiada o burzliwych i pełnych napięcia wydarzeniach z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego z czasów II wojny światowej, kiedy pełnił funkcję kuriera AK.


28 marzec  2019 r. – Dzisiaj naszym gościem był śpiewający na galeonie „LEW” bard gdański ANDRZEJ STARZEC. Spotkanie minęło w miłej atmosferze. Śpiewaliśmy piosenki morskie i o Gdańsku. Do każdej piosenki pan Andrzej opowiedział anegdotę o historii jej powstania.


LUTY 2019


7 luty 2019 r. – Zabawa przed Walentynkami oraz występ KABARETU 60+


13 luty 2019 r. – Urząd Marszałkowski o godz 11.00 – Prelekcja na temat fresku „NIEBO POLSKIE” (wstęp wolny)

 


28 luty 2019 r. – Pani Kasia przedstawiła trzy różne tańce flamenco. Każdy z innym przyborem, małym i dużym wachlarzem oraz chustą. Po pokazie uczyła kroków hiszpańskiego tańca.

 


STYCZEŃ 201910 stycznia 2019 r. – Koncert chóru Szkoły Podstawowej nr 2.


24 stycznia 2019 r. –  spotkanie w Szkole Podstawowej nr 1. Zerówki i klasy trzecie przygotowały dla Seniorów program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka.


31 stycznia 2019 r. –  100-lecie piosenki harcerskiej – krąg instruktorów ZHP KORZENIE


Seniorzy z energią nastolatków!

Jest ich ponad setka, a energia, którą mają wystarczyłaby dla tysiąca osób! W Klubie Seniorów „Moreniacy” są osoby od 58 do 90 (!) roku życia.

Chodzą na spektakle, biorą udział w warsztatach oraz bawią się na dansingach. Seniorzy z Moreny mogą uczyć młodych ludzi jak żyć pełnią życia i wykorzystać dobrze wolny czas! Klub często dla seniorów stanowi drugi dom w którym spotykają się z przyjaciółmi. Spotkania działają terapeutycznie, pozwalają radzić sobie z problemem samotności i bezczynności, które często dopadają osoby starsze.

Zarząd Klubu stanowią dwie aktywne Panie: Jadwiga oraz Emilia. Genialne działające na rzecz skuteczności całego Klubu. Pani Jadwiga posiada wieloletnie doświadczenie pedagogiczne i ciekawe pomysły. Natomiast Pani Emilia ma duże doświadczenie organizacyjno – urzędnicze, jako były pracownik Urzędu Miasta Gdańsk. We dwie potrafią zdziałać cuda!

 

 

Dlaczego warto brać udział w spotkaniach organizowanych przez Klub Seniora?

Chodzę do Klubu Seniora, bo lubię ludzi i lubię tutaj chodzić. Kiedyś byłam przewodniczącą. Sławka

Przychodzę na Spotkania Klubu, by miło spędzić czas. Są interesujące spotkania z ciekawymi ludźmi. Dużo chodzimy do Opery, do Teatru. Teraz czekam na wycieczki, które będą niedługo zorganizowane. Jadwiga

Chodzę do Klubu, bo teraz mam czas dla siebie. Chcę być między ludźmi i pobawić się oraz pojeździć na ciekawe wycieczki. Ewa

Ja się przede wszystkim rozwijam w tym klubie, a poza tym bardzo miło spędzam czas. Organizacja jest naprawdę dobra. Do tego świetna atmosfera. W Centrum Kultury sporo się dzieje, moje wnuki są bardzo zadowolone z warsztatów tam prowadzonych. Wszyscy razem się wspieramy. Uwielbiam zajęcia z zumby gold z Panem Bartkiem oraz zajęcia sportowe prowadzone na Żylewicza w Klubie Sportowym. Elżbieta

Lubię kontakt z ludźmi w moim wieku. Integrujemy się, miło spędzamy razem czas. Nie lubię marnowania czasu przed telewizorem. Ala

Bardzo lubię chodzić do Klubu. Jest w nim bardzo sympatyczne towarzystwo. Wolny czas spędzam w miłym gronie. Organizowane są ciekawe spotkania aktorskie oraz występy dzieci. Oby tak dalej! Ewa